Montaj Vizesi

Türkiye’ye montaj, bakım, onarım, tamir ve eğitim amaçlı gelecek yabancılar, uyruğunda bulundukları ya da resmi olarak ikamet ettiği ülkelerdeki Türk Konsoloslukları’ndan montaj vizesi alarak Türkiye’ye giriş yapabilirler.

Montaj vizesi ile giriş yapan yabancı personel geriye dönük 180 gün içerisinde 90 gün yasal olarak çalışabilir. Eğer son 180 günde başka bir vize türüyle Türkiye’de kalınmışsa, kalınan süre 90 günlük süreden düşülecektir. Örnek olarak, turist vizesi ile son 180 günde 30 gün Türkiye’de kalan bir yabancı, montaj vizesi ile yapacağı girişten sonra 60 gün çalışabilecektir.

Başvuru şekli

Mioseta, başvuru öncesi işveren ve yabancıdan alınan bilgi ve belge doğrultusunda online ortamda yapılan vize başvurusunu tamamlar, başvuru dosyasını doğrudan yabancının yurt dışındaki adresine gönderir.

Yabancının uygunluğu doğrultusunda randevu alınır. Randevu gün ve saatinde yabancı personelin başvuru yapması beklenir.

Online vize başvurusu için uçuş ve otel rezervasyonu yapılması zorunludur. Bu belgeler sisteme eklenmeden randevu alınamaz. Bu sebepten dolayı, montaj vizesi ile yapılacak girişten en az 3 hafta önce tüm uçuş ve konaklama programının yapılmış olmasına özen gösteriniz.

Montaj vizesi, başvuru yapılan Konsolosluğa bağlı olmak kaydıyla, çok girişli olarak verilir. Montaj vizesi olan yabancı, vize geçerlilik tarihleri içerisinde, geriye dönük 180 gün içerisinde 90 gün Türkiye’de çalışabilir. Daha uzun sürecek çalışmalar için “çalışma vizesi” başvurusu yapılması gerekmektedir.

Türkiye’deki çalışma süresi boyunca bordroya alınması ya da Sigorta girişi yapılması zorunluluğu yoktur.

Son 180 günde 90 güne kadar çalışma hakkı verir. Daha önce farklı vize çeşitleri ile yapılan girişler varsa 90 günlük sürenin içerisinde sayılır.

Vize harç tutarı AB ülkelerinde çoklu giriş talep edilen vizelerde yaklaşık €180’dir.

Bazı Referanslarımız

yellow
tiano
royalanka
raeltech
plazacubes
pkf
oset
mozayix
kınatics
bomi
alenmot
laitner