Yabancı Bakıcılar

 1. Eleman Temini: Mioseta olarak evinizde “Çocuk Bakımı”, “Yaşlı Bakımı” ve “Hasta Bakımı” amacıyla çalıştıracağınız yabancı bakıcı taleplerinize Filipinler, Hong Kong ve Singapur ve Sri Lanka’daki Çözüm ortağı acenteler aracılığıyla çözümler buluyoruz.

Çözüm ortaklarımız sizlere yurt dışından Filipinli ve Sri Lankalı Bakıcı & Yardımcı buluyor. Hizmetleri kapsamında; aradığınız özelliklere sahip deneyimli bir eleman bulmak ve görüşme yaparak seçtiğiniz elemanı tüm yasal işlemleri birlikte gerçekleştirerek evinize kadar getirmek yer alıyor.

Hong Kong ve Singapur ’da yasal olarak çalışan Filipinlilerin Çalışma Vizesi başvuruları çalıştıkları ülkedeki Türk Konsolosluğu’ndan Sri Lankalı yabancılar ise ülkelerindeki Türk Konsolosluğu’ndan yapılmaktadır.

Bütün yasal prosedürleri sizin adınıza biz yerine getiriyoruz ve Çalışma İzni onaylanan bakıcı adayınız Çalışma Vizesini işlettikten sonra Türkiye’ ye giriş yaparak çalışmaya başlar.

İşlem Adımları:

Adım 1 _ Aday temini

Öncelikle sizi yurtdışındaki acente temsilcisi ile temasa geçiriyoruz. Evinizde çalışmasını istediğiniz adayın iş tanımını ve kendisinde aradığınız özellikleri ajansa bildirdikten sonra, Hong Kong, Singapur, Filipinler ve Sri Lanka’daki anlaşmalı olduğumuz saygın ajanslar sizin için uygun olabilecek adayların özgeçmişlerini paylaşır.

Talebiniz doğrultusunda, Skype ya da Viber üzerinden görüntülü görüşme imkânı sağlanır. Anlaşılan aday ile çalışma izni işlemleri başlatılır. Yabancı 4-5 haftalık bir süreç içerisinde çalışmaya başlayabilir.

Adım 2 _ Çalışma izni başvurusu

Ev hizmetleri kapsamında yabancı çalıştırabilmek için “çalışma izni” alınması yasal zorunluluktur. Mioseta, çalışma izni başvuru sürecinde işveren ile birlikte hareket edip yabancının başvuru yapmasını sağlayacaktır.

Adım 3 _ Çalışanın işe başlaması

Çalışma izni onaylanan yabancı için Mioseta’dan gelecek bilgi doğrultusunda aday için tek yönlü uçak bileti alırsınız ve yabancı “çalışma vizesi” ile giriş yaptıktan sonra yasal çalışmaya başlayabilir.

Bilmeniz Gerekenler Ön Bilgiler

 • Filipin uyruklu yabancıların aylık maaşları 800 ABD Doları’dır.
 • Sri Lankalı yabancıların maaşları ise 600 ABD Doları’dır.
 • Aile tarafından özel istekler sonucunda temin edilen, yeterli eğitim, deneyim ve özelliklere sahip elemanların maaşları evin durumuna ve çocuk sayısına bağlı olmak üzere farklılık gösterebilir.
 • Çalışanın haftada 1 gün (24 saat) izin hakkı vardır. Bu iznin hangi gün kullanılacağına ve kendisine verilecek 50 TL’lik izin tutarını doğrudan kendisi ile beraber görüşebilirsiniz.
 • Çalışan için teşvik kapsamında aylık yaklaşık 250-300 TL tutarında SGK primi ödemeniz gerekecektir. 2 yıllık teşvik süresi sona erdiğinde ödenecek tutar brüt asgari ücret üzerinden hesaplanacaktır.
 • Çalışan yılda 15 gün ücretli yıllık izin hakkına sahiptir. Bu iznin ne zaman kullanılacağı konusunu yabancı ile önceden görüşünüz. İzin sırasında çalışanın ülkesine gidiş-dönüş uçak bileti ücreti işverene aittir. Yabancının gitmediği durumlarda, 15 günlük maaş tutarında ücret ve ülkesine gidiş-dönüş uçak bileti ücreti (promosyonlu bilet bulunabilmektedir) ödemeniz gerekebilir. Bu konuyu yabancı ile netleştiriniz.
 • Ajanslar, 6 ay içerisinde 1 eleman değiştirmek için garanti verir. Aday işe başladıktan sonra 6 ay içerisinde işten çıkarsa yerine başka bir aday temin edilir. Bu işlem ücretsizdir. Uçak bileti tutarından işveren sorumludur.

Yukarıdaki şartların uygunluğu ve talebiniz doğrultusunda, Mioseta sizi uygun adayların temini konusunda ajanslara yönlendirerek işlemlere başlamanızı sağlayacaktır.

 1. Filipinli Yabancıların “Red Ribbon” ve “OEC” İşlemleri:

Filipinli yabancıların ülkelerinden çıkışlarını sağlamak amacıyla yapılması gereken işlemler aşağıda belirtilmiştir. Filipinler’e izne gidecek veya ülkesinden dönemeyen Filipinli çalışanlarınızın işlemleri ile ilgili Mioseta’dan destek alabilirsiniz.

RED RIBBON

Red Ribbon (Kırmızı Kurdele) Ankara’daki Filipinler Büyükelçiliği’nden yaptırılan bir onay işlemidir. Filipinler’den bir yabancı çalışan getirmek için veya ülkesine giden bir Filipinlinin çıkış izni belgesini (OEC) alabilmesi için yaptırılması zorunludur. Aksi taktirde, yabancı Filipinler’den çıkış yapamaz.

İşveren ve yabancı tarafından imzalanan formların Türkçe tercümesi yapıldıktan sonra Noter onayı, Kaymakamlık ve Dışişleri Bakanlığı’na onaylatılması gerekmektedir.

Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanan evraklara diğer evraklar eklenerek Ankara’daki Filipinler Büyükelçiliği’ne onaylatılır.

Mioseta yukarıda bahsedilen işlemler için size vekaleten hizmet sağlayacaktır. Yabancı personelin veya işverenin Büyükelçilikteki başvuruda bulunmasına gerek yoktur.

Yasal harçlar evrakların hazırlanmasına göre değişiklik gösterebilir. Ancak, Mioseta uzmanları en uygun tutarlar ile onay işlemini en doğru şekilde tamamlamak için destek vereceklerdir.

Alınan Red Ribbon belgesi 2 (iki) yıl boyunca geçerli olacaktır.

Mioseta’nın sizlere sunduğu hizmetler “Red Ribbon” alımıyla başlar ve aynı şekilde Filipinler’de de devam eder. Personelinizin en hızlı şekilde Türkiye’ye gelmesi için yabancı ile Filipinler’de de irtibat halinde kalır.

OEC (OVERSEAS EMPLOYMENT CERTIFICATE)

OEC, yabancı çalışanınızın tüm işlemleri bittikten sonra Filipinler’den çıkış yapabilmesi için POEA’dan (Philippine Overseas Employment Administration) alması gereken bir tür ülkeden çıkış iznidir.

Filipinler hükümeti bu prosedürü vatandaşlarının ülke dışındayken nerede ve ne koşullarda çalıştığını kayıt altında tutmak için başlatmıştır.

Çıkış İzni 2 şekilde alınmaktadır:

 1. Acente aracılığıyla: İlk defa Türkiye’ye gelecek veya Türkiye’de kaçak kalarak ülkesine dönen yabancı personelinizin işlemleri Filipinler’de POEA’ya akredite bir Özel İstihdam Bürosu (Acente) üzerinden yapılmak zorundadır. Bu işlemler Mioseta’nın çözüm ortağı GERDIN INTERNATIONAL MANPOWER firması üzerinden yürütülür.
 2. Acente kullanmadan yapılan başvurular: Halen mevcut Red Ribbon belgesi geçerli olup aynı işverende devam eden çalışanların ve yenileme yapanların başvurularında acente kullanmalarına gerek yoktur.

Her iki şekilde de yapılan başvurularda Mioseta her adımda yabancı personeliniz ile irtibat halinde olacak ve destek verecektir.

Our Clients

yellow
tiano
royalanka
raeltech
plazacubes
pkf
oset
mozayix
kınatics
bomi
alenmot
laitner